Wełna drzewna jest materiałem bardzo uniwersalnym. Można ją wykorzystywać w nowym i starym budownictwie, w piwnicach, garażach, halach przemysłowych i produkcyjnych.
Wełna drzewna jest świetnym izolatorem cieplnym i akustycznym. Ma także pozytywny wpływ na mikroklimat w pomieszczeniach oraz przedłuża żywotność budynku i izolacji. Sprawdźmy dokładnie, jak powstaje wełna drzewna, dlaczego posiada tak korzystne właściwości i jak można ją wykorzystać
Wełna drzewna jest na Zachodzie znanym i cenionym materiałem budowlanym ciesząc się powszechnym uznaniem i zasłużoną renomą. U nas jest dostępna dopiero od niedawna, ale skutecznie przekonuje do siebie inwestorów i architektów, którzy cenią produkty naturalne, ekonomiczne i zdrowe. Prym w produkcji tego typu rozwiązań wiedzie firma STEICO, która oferuje rozwiązania dla praktycznie wszystkich obszarów domu ekologicznego.
Zastosowanie wełny drzewnej
Wełna drzewna powstaje z włókna drzewnego pochodzącego z trzebieży lasów lub odpadów tartacznych i jest używana przede wszystkim do izolacji ścian i dachów. Wkłada się ją do przestrzeni między krokwiami. Wełna drzewna jest sprężysta, więc dobrze wypełnia wszystkie wolne powierzchnie i szczeliny i nie wymaga dodatkowego mocowania. Jest to materiał godny polecania do ocieplania np. poddaszy użytkowych, które dzięki temu znacznie poprawiają swoje funkcje użytkowe.
Unikalne parametry termiczne
Struktura materiału sprawia, że budynek ocieplony tym materiałem posiada bardzo dobre parametry termiczne zimą i latem. Pojemność cieplna, czyli zdolność magazynowania ciepła przez daną izolację jest w przypadku wełny drzewnej nieporównywalnie wyższy niż przy wykorzystaniu zwyczajowo stosowanych izolacji.
Materiały STEICO z włókna drzewnego posiadają pojemność cieplną równą: 2100 [J / (kg * K)]. Dla przykładu średnia wartość tego parametru dla „tańszych” wełny mineralnych wynosi ok. 600-1000 [J / (kg * K)].
Wełna drzewna jest pokryta specjalnym impregnatem, dzięki czemu cząsteczki wody pozostają pomiędzy włóknami. Cecha ta umożliwia odparowanie wody w przypadku naturalnego lub przypadkowego zawilgocenia materiału izolacyjnego. Warto wiedzieć, że tej cechy nie posiada wełna mineralna ani szklana. W przypadku tych produktów zawilgocenie skutkuje utratą właściwości użytkowych. Zawilgocona wełna mineralna i szklana traci w sposób drastyczny swoje właściwości izolacyjne. W przypadku wełny drzewnej możliwość suszenia izolacji zabezpiecza ją przed szkodą budowlaną taką jak występowanie pleśni i grzybów w izolacji.
Znakomite właściwości akustyczne
Innym rodzajem wykorzystania wełny drzewnej jest izolacja akustyczna. Wełna drzewna o gęstości w przedziale od 45 – 80 kg/m3 bardzo dobrze pochłania fale dźwiękowe. Poleca się ją nawet do wygłuszania pomieszczeń o bardzo dużym obciążeniu dźwiękiem np.: sale koncertowe, studia nagraniowe.
Wełna drzewna – pozostałe walory
Podsumowując zalety tego produktu należy podkreślić, że jest to materiał:
– w pełni ekologiczny
– nie osiada, jak wełny mineralne
– nie powoduje alergii skórnych, nie pyli
– nie wymaga stosowania masek i odzieży ochronnej
– wykazuje znakomite właściwości izolacyjne
– odprowadza wilgoć lepiej niż inne materiały izolacyjne, co udowodniono doświadczalnie w Niemczech
– nie ma działania rakotwórczego
– posiada dodatek substancji zapobiegającej rozprzestrzenianiu się ognia
– godny polecenia dla rodzin, gdzie występuje problem astmy, czy alergii
– łatwy w obróbce przy pomocy powszechnie stosowanych narzędzi,
– odstrasza gryzonie dzięki kwaśnemu pH
– przyjemnie pachnie wydzielając aromat naturalnego drewna
Rozwiązania STEICO flex to sprawdzone, certyfikowane rozwiązania o międzynarodowej renomie. Wełna drzewna produkt zdrowy, bezpieczny, ekologiczny, który można powszechnie wykorzystywać w budownictwie z korzyścią dla człowieka i środowiska. Wełna drzewna nadaje się do powtórnego przetworzenia, jest produktem w 100% ekologicznym.