Jeszcze do niedawna każde spotkanie towarzyskie, gdzie znalazło się kilku właścicieli domów jednorodzinnych, kończyło się rozmową na temat kosztów ogrzewania zimą. 

Wieloletnia bolączka szczęśliwych posiadaczy własnych czterech ścian na szczęście staje się coraz mniej dotkliwa. Na rynku pojawia się coraz więcej energooszczędnych rozwiązań, które pozwalają ograniczyć koszty eksploatacji domu. Jednym z nich są materiały drewnopochodne do ocieplenia poddasza. Nasz ekspert wyjaśnia, dlaczego warto z nich skorzystać i jak je stosować. 

Na rynku jest duży wybór materiałów do ocieplenia poddasza, o różnych parametrach i w różnych cenach. Specjaliści zwracają jednak uwagę, by rozważając ocieplenie poddasza nie bać się nowych technologii i innowacyjnych produktów. Do tych należą materiały drewnopochodne. Są dostępne w postaci miękkiej wełny drzewnej, twardych płyt drewnopochodnych, sypkiego włókna drzewnego lub celulozy.

Zalety materiałów drewnopochodnych:

– najwyższy parametr pojemności cieplnej,

– niski współczynnik przenikania ciepła,

– wysoki współczynnik dyfuzji – oddychania,

– najlepsze parametry izolacji akustycznej

– wysoka odporność na wilgoć, grzyby i pleśnie.

 

Najczęściej popełniane błędy przy ociepleniu poddasza?

Docieplenie poddasza najlepiej powierzyć fachowcom. Firmy specjalizujące się w wykonywaniu termoizolacji nie tylko właściwie wykonają usługę, ale przed przystąpieniem do prac przeprowadzą tzw. analizę cieplną budynku. Dzięki temu będzie wiadomo, gdzie straty ciepła są największe. Oprócz poddasza, wysoki wskaźnik utraty ciepła mają również ściany, fundamenty. Nieszczelne lub kiepskiej jakości okna i drzwi to kolejny słaby punkt domów, które trudno dogrzać zimą. Zniwelowanie tych niedociągnięć i np. montaż rolet zewnętrznych prowadzi do znacznych oszczędności przy ogrzewaniu i eksploatacji klimatyzacji. Warunkiem jest jednak nie tylko wybór odpowiednich materiałów do ocieplenia poddasza, jak wspomniane już materiały drewnopochodne, ale również ich właściwy montaż. Niewłaściwe położenie izolacji poddasza: niedokładne docięcie płyt lub rozsypanie celulozy, powoduje powstawanie szczelin – mostków cieplnych, przez które ucieka ciepło, brak wentylacji, ocieplenia ścian, zapominanie o paroprzepuszczalnej membranie, czy zbyt cienka warstwa izolacji to najczęstsze błędy popełniane przy izolacji poddasza.

Jak ocieplić poddasze użytkowe?

Rodzaj materiałów do ocieplenia poddasza użytkowego zależy od tego, w jaki sposób będzie użytkowane. Jeśli docelowo będzie spełniało funkcje mieszkalne, to ocieplenie powinno być położone po wewnętrznej stronie dachu. Idealnie nadaje się tu wełna drzewna lub dachowe drewnopodobne płyty, które nie tylko trzymają ciepło, ale też zapewniają dodatkowo odpowiednią para-i hydroizolację, co zapobiega nagrzewaniu się pomieszczenia. Jeśli poddasze będzie wykorzystane jako suszarnia, czy magazyn ocieplenie można położyć na suficie pomieszczeń znajdujących się pod poddaszem.  

Jak ocieplić poddasze nieużytkowe?

Do ocieplenia poddasza nieużytkowego warto użyć sypkiego włókna drzewnego lub celulozy, które za pomocą agregatu bądź luzem wprowadza się do stropu. Sypka izolacja bardzo dobrze wypełnia wszystkie wolne przestrzenie. Jest to szybka, wydajna i korzystna finansowo metoda. Parametry sypkiej izolacji drewnopochodnej zachowują te same wskaźniki, które posiadają drewniane płyty, czy wełna drzewna.

Podsumowanie

Najkorzystniejszym materiałem do ocieplenia poddasza są materiały drewnopochodne. To powszechne na zachodzie rozwiązanie, przebojem wkracza na polski rynek. Wśród materiałów do ocieplenia poddasza trudno znaleźć inny produkt, o równie korzystnych parametrach. Wysoki wskaźnik termoizolacji, dobra przepuszczalność zapewniająca właściwą cyrkulację powietrza, trwałość, możliwość dostosowania formy: płyty, sypki granulat do różnych powierzchni, a także najwyższy wskaźnik przesunięcia fazowego czynią z niego bezkonkurencyjny, energooszczędny materiał budowlany. Dom z tak ocieplonym poddaszem, z dobrymi oknami i izolacją ścian staje się komfortowym domem, w którym zimą nie tracimy ciepła, a latem nie jesteśmy narażeni na nieprzyjemne, wysokie temperatury. Niższe koszty utrzymania budynku i odczuwalny, przyjazny mikroklimat w pomieszczeniach, a także zwiększenie ich właściwości użytkowych to kolejne plusy materiałów drewnopochodnych do izolacji poddasza.